Nechce se mi – můj boj s prokrastinací

Nechce se mi aneb prokrastinujeme

Určitě to všichni znáte … Jednou za čas na vás padne takový ten pocit lenosti a máte tendenci věci oddalovat a oddalovat. Říká se tomu prokrastinace neboli chronické oddalování povinností a úkolů. Na to já jsem mistr! I když se snažím být aktivní a pořád v pohybu, všude být včas a všechno mít hotové podle plánu. Jsou třeba věci, které se mi dělat nechce. A tak mi pak na stole leží rozdělané projekty do školy, které pak dotvářím nejlépe hodinu před deadline termínem, čímž si vlastně nevědomky (nebo vědomky?) přidělávám stres. Nechce se mi, nechce se mi. Prokrastinace se stala poslední dobou fenoménem, dokonce o ní vychází knížky, pořádají se debaty a kurzy, jak se téhle mršce vyhnout co nejúspěšněji a jak pracovat efektivně. Jednou jsem dokonce na jeden takový workshop byla pozvaná a budete se divit, prvních pár dní se mi dařilo plnit vše včas a nic neodkládat na později. Vlastně vše spočívalo v tom, psát si denně na papírek poznámky a cíle, co chci v ten onen den dělat a čeho chci dosáhnout. Pomocí této techniky byste se měli stát zodpovědnější a bojovat tak s Vaší leností a strávit tak méně času například na Facebooku a podobně. Jak ale říkám, za týden už jsem v tom byla zpátky a držela se hesla: „Co můžeš udělat dnes, můžeš udělat i zítra.“ Máte nějaké tipy jak bojovat s touhle nestvůrou se jménem prokrastinace?

Jak se dále vzdělávat?

Sice jsem studentka, a tak by si jeden řekl, že mám toho vzdělání až až. Jenomže jsem docela pilná, takže se na svoji budoucnost připravuji o sto šest. Proč to dělám?

  • Zvyšuji si tím vědomostní informace
  • Posiluji si seběvědomí
  • Získávám přehled o všeobecném dění
  • Připravuji se na budoucí povolání
  • Zapojuji mozkové buňky

Ne vždy mám chuť se něčemu novému učit, někdy jsem prostě líná, ale pak si uvědomím, o co přicházím, a přihlásím se třeba do nového kurzu. Jako studentka nemám peněz nazbyt, spíš žádné nemám než mám, a proto často využívám nabídky internetových kurzů, které jsou přístupné zdarma. Spoustu z nich navíc zakončíte získáním certifikátu, a to se počítá! Minimálně je to skvělá položka do životopisu!

Výhody online kurzů:

  • Nemusím nikam docházet, vše je z pohodlí domova
  • Nepotřebuju investovat do učebních pomůcek, stačí mi připojení k internetu a počítač
  • Studuji kdykoliv chci a kdykoliv mám náladu

Skvěle vypracovaný seznam kurzů najdete třeba zde. Je vypracovaný podle zařazení, například kurz osobních dovedností, jazykový kurz atd.

Další dobrou stránkou je tato, kde je spousta kurzů od profesionálů, některé jsou ale placené.

indir (2)

Určitě jich najdete víc, když trochu pogooglujete! A dejte mi vědět, kam jste se přihlásili!

Výdělávat od počítače

Už jsme si zde představili pár pěkných možností, jak se bavit a přitom vydělávat. Problémem je ale vždy čas! Někam se dopravovat za brigádou, být vázaný stanovenou pracovní dobou, to vše komplikuje studentský život! Nezoufejte a najděte si práci online!

Adresa pracoviště? U sebe doma!

To zní dobře, ne? Pracovat v klidu domova, v teplákách a s rychlovarnou konvicí po ruce. A pracovat dle vlastních časových možností!

shutterstock_271529486-750x413

Internet nám nabízí mnoho příležitostí. O některých už jsem se zmínila, jiné zmíním v následujících článkách, o jiných možná ani nevím. A budu tudíž velmi ráda, pokud se o nich zmíníte vy v komentáři!

Online pracovní agentury

Je jich na netu pár desítek, možná stovek. Nejznámější z nich je upwork.com. Mám s ním dobré zkušenosti, můžete si najít práci jako překladatel nebo pro administrativní úkoly. Podmínkou je minimální znalost angličtiny. Navíc teď trochu změnili podmínky a pracantům bez živnostňáků seberou o 2 procenta víc z výplaty. Což je trochu škoda, ale pořád je to zajímavá zkušenost a možnost přivýdělku.

Začínají ovšem vznikat i české platformy. Ale ty se zatím rozjíždí! K nalezení práce je ovšem možné využít i některé skupiny na Facebooku (např. práce v reklamě apod.) Pak je jen na vás, jak se dokážete prezentovat a co můžete nabídnout. Nebojte se, každý student nasbírá nějaké znalosti, které může „prodat“! Například:

  • znalost jazyků,
  • administrativní znalosti,
  • účetnictví,
  • schopnost psát a analyzovat,
  • kreativita – design, tvorba prezentací,
  • programování,
  • tvorba webů.

A honem se s dalšími nápady! 🙂

Výdělek pro akční!

Vydělávat peníze znamená utrácet svůj vzácný čas. Je tedy dobré při hledání výdělku vždy hledat něco, co je zábavné, co popřípadě dokonce i obohatí váš životopis. To je velmi žádoucí, protože dnes je třeba překládat vtipné a zajímavé životopisy, abyste se vůbec dostali k pohovoru.

Jak na to?

Nejjednodušší způsob je hledat práci v oblasti svých koníčků. Sport či záliba se totiž při troše snahy může stát i výdělečnou. Nevěříte? Podívejte se se mnou na několik příkladů.

Lyžař, snowboardista

Lyžujete rádi, dobře a vášnivě? Staňte se lyžařským instruktorem! Nu, možná riskujete zpoždění pro jarní semestr, ale za to si vyděláte nejen peníze, ale také zážitky a nové přátele. Vyzkoušet můžete místní lyžařské školy, které vyjíždí z vašeho města během zimy o víkendech nebo si udělat kurz (což je investice, která se vyplatí) například u APULu. S apuláckým diplomem pak můžete snáze najít práci na kterýkoliv českých horách na celou sezónu. Několik mých přátel se takto dostalo i do Alp nebo až na Nový Zéland!

Kreativní bytost

Malujete, kreslíte, modelujete? Nabídněte své služby poskytovatelům kroužků pro volný čas. Poptejte se zejména na venkově, v maloměstech. Dle zkušeností jedné známé je na malém městě mnohem větší šance nalézt sympatický tým, který s radostí obohatí svou nabídku o váš kroužek.

Adrenalinové sporty

Máte zkušenosti s lezením? Umíte se navázat na lano a pohybovat se ve výškách? Právě pro vás jsou ideální výškové práce. Je to sice dřina, ale zpravidla dobře placená! Poohlédněte se po inzerátech či zašlete přímo email firmám, který tento tip služeb poskytují.

Další tipy? Sem s nimi!

Další super možnost výdělku z domova!

Jsou prázdniny, semestr ukončen, jsme v polovině báječného volna. Bohužel skoro každý student na vlastní kůži zjistil, že studentské prázdniny sice znamenají spoustu času, ale také jen minimum peněz abychom si je pořádně užili. Takže občas je třeba obětovat vysněné cesty a výlety a věnovat cenný čas více či méně zábavným brigádám nebo si vzít půjčku u Ferratum a zadlužit se. Přitom dnes je možné cestovat a zároveň vydělávat … online! Přibalte si na cesty notebook, pořešte připojejí a začněte vyučovat cizí jazyk!

Učit cizí jazyk online

Samozřejmě ani tato možnost výdělku není pro každého. Každý si musí najít takový zdroj příjmu, který odpovídá jeho schopnostem. Ovšem jsi-li komunikativní, pracuješ-li rád či ráda s lidmi a navíc (a to je zde důležité 🙂 ) znáš velmi dobře nějakou cizí řeč a/nebo máš odvahu pustit se do výuky českého jazyka cizincům, tahle práce je prostě ideální.

Dnes existuje již velké množství webovách portálů, kde se můžeš zaregistrovat jako učitel. Tyto již existující portály jsou ideální, protože mají už vybudovanou funkční platformu pro inzerci. Klienti tě tak snáze najdou a ty se můžeš soustředit jen a pouze na výuku. Zároveň tyto webové prostory jsou přístupné po celém světě, takže klientela je obrovská a každý, kdo mluví jakýkoliv jazyk, zde může najít svého žáka.

Jak začít?

Nejprve je třeba zvolit jednu z mnoha možných webových platforem. Nejjednodušší je zadat do googlu: „teach language online“ a následně si projít zobrazené stránky. Chceš-li vybrat dobře, není na škodu si projít recenze učitelů i žáků na daný portál, pořípadě identifikovat ty nejoblíbenější. I zde nám pomůže google, stačí zadat něco jako: „best websites for language teachers“

Mě osobně nejvíce zaujaly tyto dvě webové agentury:

Tak co, máš chuť pustit se se mnou do tohohle dobrodružství? Nebo už máš zkušenost s výukou online? Poděl se s námi v komentářích!

Kreativní výdělek

Je jasné, že ne každý je manuálně zručný. Ale jsem si jistá (a sama jsem toho příkladem), že spousta lidí si pouze myslí, že není manuálně zručný. Prostě to nikdy nezkusili, nebyli k tomu vedeni, ve škole měli trhlého učitele na dílny a nebo všechno tohle dohromady. Proč o tom píšu? Je to totiž možnost, jak si radostně a z domova přivydělat.

Zamyslete se. Co umíte? Můžete zkusit vyrábět šperky, šít tašky, plácat z hlíny, vyřezávat ze dřeva či tesat kámen. Dnes existuje spousta tvořivých nápadů dostupných na internetu. Jediné, co musíte investovat osobně, je váš čas a fantasie, protože vaše výrobky by měly být originální!

A hned mě napadají další věci. Umíte fotit? Na internetu existují portály, kde můžete prodat vaše fotografie jako přání. Máte výtvarný talent? I vaše obrázky zde podobně zpoplatnit. Lze vyrábět z plsti či moduritu. Limitem je pouze vaše fantazie!

A co pak? Nu, je třeba prodat. Můžete skusit v okruhu svých známých. Mám jednu kamarádku, co vyrábí naušnice. Prostě občas přinese pytel svých výrobků, vysype je na stůl a každý si může vybrat. Prodává naušnice okolo stovky a docela jí to jde. Můžete se také domluvit ve spřátelené kavárně a udělat si prodejní výstavu (je ovšem třeba se ujistit, že nepotřebuje živnostenský list) a nebo prodávat online ve vlastním e-shopu (to v případě, že to myslíte skutečně vážně) nebo na organizovaných portálech jako je napřílad Fler.cz.

Přeji spoustu kreativních a finančně úspěšných projektů!

Hlídání dětí – skvělý způsob, jak si přivydělat

V mých minulých článcích jsem vám uvedla příklady toho, jak si můžete coby student přivydělat. Dnešní tip na brigádu je určen spíše nám, lidem něžnějšího pohlaví, ale nikde není napsáno, že ho nemůžou vykonávat i muži. Jak už jsem v nadpisu zmínila, jde o hlídání dětí.

Chůva, nebo-li dnes už hojně používaný název „baby-sitter“, je poměrně rozšířeným způsobem, jak si přivydělat nějaké peníze ke studiu. Rodin, které hledají někoho, kdo se jim bude starat o dítě, je také poměrně dost. Staší do vyhledávače napsat heslo „hlídání dětí“ a vyjede vám bezpočet odkazů, které práci chůvy nabízejí, nebo rodiny, které někoho poptávají.

Co je potřeba k tomu, abyste se mohla stát chůvou?

Každá rodina si ženu/dívku, které svěří své dítě, pečlivě vybírá. A není se čemu divit. Samozřejmostí je tedy čistý trestní rejstřík. je to sice jediný „papír“, který budete potřebovat, ale následuje i spousta dalších věcí:

nanny2baby
Chůva

– V dnešní době existují i kurzy pro chůvy, po jejichž absolvování získáte certifikát. Pokud ho máte, jedině dobře.

– Kurz první pomoci. Opět není podmínkou, ale obrovským plusem.

– Zkušenosti: Každá rodina svěří dítě raději někomu, kdo už zkušenosti s dětmi má, než někomu, kdo je nikdy nehlídal. Na auto si také musíte dělat řidičák.

Náplň práce je jasná – starat se o dítě.

Hodinová sazba bývá kolem 100 Kč za hodinu.